affiliate marketing Pamje misterioze ~ Gjithcka nga bota

Saturday, October 15, 2011

Pamje misterioze


Pamje misterioze në peisazhe të ndryshme në Tokë kanë lënë me pikëpytje shumë shkencëtarë apo vendas që banojnë në këto vende.
Gjithsesi ato janë kthyer në pika të pëlyera turistike, por që ende dhe sot nuk shpjegohet saktë ekzistenca dhe formimi i tyre i cuditshëm.
Bolivi, kore kripe te medha te dala ne siperfaqe te ujit dhe forma gati e njejte tek secila te le pa mend. Here here duket sikur je duke ecur mbi re, edhe pse je ne Toke


Syri i Afrikes ne ne Mauritania. Ndodhet ne mes te Saharase dhe ka nje diameter prej 30 milje. Astronautet besonin se nje meteor i madh kishte goditur siperfaqen e tokes aty, por ne fakt eshte erozionIrlande e Veriut, thuhet se pamja eshte krijuar pas nje shperthimi vullkanik, por vendasit tregojne nje tjeter perralle per krijimin e ketij peisazhi.Lindje e Mesme, vizatime ne shkretetire. Astronautet kane zbuluar mijera te ketyre vizatimeve ne Siri, Jordani e Arani Saudite. A kane domethenie te vecante keto vizatime, kush i ka bere, ende misterLugina e Vdekjes ne Kaliforni. As NASA nuk arrin ta shpjegoje sesi ky gur ka gerryer siperfaqen me balte te plasaritur dhe ka mberritur duke lene shenje deri aty

Kanada, liqenet minerale. Kjo pamje e mahnitshme vjen nga liqene me kripera minerale ne Kanada. Gjate veres uji avullon dhe mbetjet e kriperave te nyyrshme vezullojne me ngjyra te ndryshme


 


Turqi, Kalaja e pambukut, ose turqisht Pamukkale, është një vend i popullarizuar turistik. Shtatëmbëdhjetë burime me ujë të nxehtë në zonën e derdhjes se ujit në temperaturat duke filluar nga 95 grad


Zelanda e re, guri si molle e indare pergjysem. Kjo pike turistike eshte krijuar ne vitin 1943. Te gjithe mbajne vrapi tek ky gur ne Parkun Kombetar Abel Tasman, sidomos atletet qe masin aftesite
 
Kroaci, Gjiri i Arte. Ky gji ndyrshon forme sipas llojeve te ererave. E pavaresisht kesaj aty behet plazh mjaftueshem ne sezonin e veres. Gjiri ndodhet ne jug te bregdetit ne ishullin BracUtah, Parku i Lugines se Goblin. Forma renore te ndryshme nga sferike e deri ne ato si kerpudha shihen ne nje siperfaqe te madhe te Lugines. Duket sikur format jane bere me dore
Liqeni Mono ne Kaliformi. Besohet se eshte i vjeter 1.3 milione vjet. E pazakonte eshte shfaqja e shkembinjve ne siperfaqe te tij, qe te duket sikur je ne shkretetireVrima blu e madhe ne Belize. Vrima e rrumbullaket eshte 1 mije metra si diameter dhe 410 metra e thelle. Eshte nje nder 10 vendet me te preferuara per zhytje ne boteKine, pylli i ngurte. Formacione karstike ngrihen lart ne forme pemesh ndaj ka marre emrin e tille. Besohet se eshte mbi 200 milione vjet e lashte


 
Vullkane balte ne Azerbajxhan. Ndodhet prane detit Kaspik. Ne vitin 2001 shpertheu nje vullkan prane Bakut, duke cuar ne lartesi tonelata me balte


Shpella qe renkon ne Kaliforni. Prej saj vijne renkime sikur nga nje njeri qe vuan. Por ne fakt jane uji neper vrima ne thellesi te shpelles, zhurmat e te cilit me pas jehojne


Zelande e re. Gure sferike te medhenj, ngjyre gri jane zbuluar pas erozionit te bregdetit.

Reagimi

0 comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...