affiliate marketing Gjithcka nga bota

Tuesday, April 24, 2012

Foto Interesante

Interesting Pictures

Tuesday, March 6, 2012

10 Gjerat qe meshkujt urrejne ne krevat

1. Pergjat aktit seksual disa vajza nuk bejne asgje-vetem ndalojne dhe presin te vije kenaqesia qe ato prisnin, kjo eshte gjeja me e keqe qe ju mund te beni, djemte me te vertete e urrejne kete gje. Vajzat duhet te levizin edhe pse ne disa raste djemte mund te jen siper tyre. Pasi nje “Ndalese si e vdekur” mund tu sjellin djemve probleme seksuale por vetem nese ata duan qe tju japin kenaqesi gjat aktit ne rast te kundert kjo nuk do kishte rendesi.
2. Pothuajse cdo vajze eshte dakort qe ato gjat nje akti seksual duhet te puthen por edhe dicka kjo eshte e njejte edhe per djemte. Ata e adhurojne kur puthen nga vajzat, ne gjith trupin e tyre. Kjo gje i ben ata te cmenden plotesisht. Nese ju doni qe te sfidoni nje djal ne shtrat, puthe ate, shijoje, luaj me te.
3. Disa Vajza me mendime te vjetra mendojne se djali eshte ai qe duhet te kontrolloje gjithcka gjat nje akti seskual, po kjo eshte apsolutisht dicka e gabuar. Vajzat gjithashtu duhet te marrin kontrollin ne shtrat te na tregojne se duan te veprojne tani, te na tregojne se cfar duhet te bejme sepse tani ju jeni e vetmja qe i percakton rregullat, ju siguroj se mashkulli qe do keni perballe do te eksitohet dhe kenaqet jashte mase ne te tilla akte, disa here ne na pelqen te jemi te kontrolluar.
4. Behuni teper te ndjeshme ndaj partnerit tuaj, vajzat pelqejne te ken nje djale te ndjeshem perkrah mundohuni te jeni te njejta per mashkullin qe keni perkrah ashtu si dhe ju doni qe te jete. Trupi jone eshte teper i ndjeshem dhe vajza mundohuni ta beni ate aq te ndjeshem sa ju ben dhe ai. Mos u beni egoiste.
5. Nese ju deshironi te merrni kenaqesi mos harroni tja jepni ate partnerit tuaj gjithashtu. Ne ndonjehere mendojme se goca qe kemi perkrah nuk do tja dije se cfare ne jemi duke ndjere ne ate moment. Ju vajza duhet te pyesni me shpesh ”si e pelqen ate?” , ”si te ben kjo te ndjehesh?”, bejani te ditur partnerit tuaj se ju interesoheni per ndjenjat e tij. Pyeteni nese po i pelqen kjo gje apo jo, na pelqen te kemi vemendjen tuaj.
6. Mos na beni te ndjemi konfus. Disa vajza nuk i shfaqin ndjenjat e tyre gjat nje akti, kjo te krijon kunfuzion dhe te ben te mendojme se a ne te vertete po i pelqen goces qe kemi perkrah kjo gje apo jo. Mos u beni te turpshme por nxirrni pasthirrma, tregoni se cfar ndjeni, edhe ne qofte se e keni nga kenaqesia apo dhimbja, na lini te kuptojme perreth ndenjave tuaja ne ate moment. Kjo mund tju ndihmoje ju gjithashtu.
7. Mendoni se jeta juaj seksuale po behet paksa monotone dhe e pakenaqshme? Ndermerr disa masa. Beje ate te re, mos u beni te turpshme per ta surprizuar partnerin tuaj me veshje tuajat. Vishini ato dhe kerceni per te dhe do te shihni qe do e eksitoni dhe do e cmendni tej mase. Ne na pelqejne ngacmimet e vogla me rroba seksi dhe eksitohemi me “seksin ne distance”.
8. Djemve nuk u pelqen kur vajzat qe kane perkrah nuk shfaqin iniciative ner te bere seks dhe keshtu ndodh per vajzat “old fashion” dhe vajzat e turpshme, kurre mos veproni keshtu, ne nuk na pelqen, shfaqni interes pasi dhe ju vet do e ndjeni se do te jet me mire. Shfaqni partnerit tuaj se ju jeni e kenaqur qe po beni seks me te, bejani te ditur qe jeni nje person normal dhe qe shfaq te gjitha deshirat e saj.
9. Disa vajza gjithmone pas aktit seksual ndryshojne menjehere dhe pendohen kjo verehet edhe nga veprimet e mevonshme qe kryejne si pershembull pastrojne veten e tyre, shkojne ne guxhine, lajne pjatat, pastrojne shtepine, kur ka momente te mevonshme per ti ber keto veprime dhe jo ne minuten e pare pasi keni mbaruar aktin seksual. Flisni me partnerin tuaj, per gjithcka qe kaluat dhe se jeni te lumtura, pasi mund te ket nje zhgenjim tek ne nese largoheni dhe nuk qendroni dhe na beni te mendojme se nuk ishte ne nivelin e duhur pasi e vetmja gje qe duam eshte te bejme qe ju te ndjeheni te lumtura.
10. Dhe rregulli i fundit per ju femra eshte “te folurit”, djemve nuk u pelqen kur partneret flasin ne krevat pervec fjaleve te seksit qe mund te perdorin ose gjerave qe ato duan te bejne, te tjerat harrojini, mos flisni per gje tjeter, mos u mundoni te tu kujtoni dicka qe ju ka ber xheloze me pare, xhelozia eshte e papranueshme ne ato momente sepse ne demoralizohemi dhe nuk mund te vazhdojme te bejme ate cka mendojme se eshte me e mire vetem e vetem per tju kenaqur ju dhe per te fituar kenaqesi. Menjanoni keto pyetje gjat aktit: “cfar do te bejme pas kesaj?” “prinderit mund te vijne nga momenti ne moment”(kjo situate eshte nese akti ndodh ne shtepine tuaj, nese nuk jeni te sigurta ateher propozoni vend tjeter) “me zgjo kur te mbarosh” “kjo eshte e gjitha” “a je aty” “a ke menduar ndonjeher per viagra” “(mos permend emer tjeter djali nese partneri juaj nuk quhet ashtu)

Saturday, March 3, 2012

Nëntë sëmundjet që shkakton dëmtimi i pankreasit

Pankreatiti është një inflamacion i pankreasit, që është një gjëndër mjaft e rëndësishme për organizmin. Ajo sekreton insulinën dhe enzimat tretëse, që ndihmojnë në tretjen e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve. Pankreasi prodhon dhe disa hormone, mestë cilave insulinën, mjaft i rëndësishëm për kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak.
Normalisht enzimat e prodhuara nga pankreasi bëhen “aktive” vetëm në aparatin tretës, por nëse për ndonjë arsye aktivizimi i tyre bëhet brenda gjëndrës së pankreasit, atëherë ndodh një proces “auto-digjestiv” që shkakton pankreatitin. Pankreatiti shfaqet me dy forma disi të ndryshme mes tyre: formën akute, që nis papritur, shpesh në mënyrë mjaft të dhimbshme dhe për një kohë të shkurtër. Ndërsa forma kronike, që shfaqet disi në mënyrë më të ngadaltë dhe ezauron progresivisht funksionet e gjëndrës. Shkencërisht është provuar se çrregullimet e pankreasit nuk lindin para moshë 50-vjeçare. Sipas specialistëve, fillimi i moshës së tretë është më e rrezikuar nga kjo sëmundje, për shkak të çrregullimeve në organizëm, peshës së madhe trupore dhe mungesës së aktivitetit. Deri më tani nuk është hasur asnjë rast tek adoleshentët, të rinjtë apo edhe 30-vjeçarët.
Shkaqet
Për shkak të vendosjes së thellë, pankreasi nuk është lehtë i kapshëm nga vëzhgimet mjekësore dhe sëmundjet e tij janë në përgjithësi të rënda dhe të vështira. Sëmundjet më të shpeshta janë: ndezje (pankreatit i thjeshte, necrotik ose hemorragjik) tumoret, cistet, diabeti dhe gurët në veshka, tëmth ,etj. Dy shkaqet kryesore që çojnë në shfaqjen e pankreatiteve janë abuzimi me alkoolin dhe gurët e tëmthit. Alkooli bëhet shkak më tepër në format kronike (gati në 70 për qind të rasteve), por mund të ndikojë dhe në shpërthimin e një ataku të pankreatitit akut. Nuk njihet ende se si është mekanizmi veprues: dëmi i shkaktuar nga alkooli shpesh mund të qëndrojë i fshehur për shumë vjet dhe më pas të shfaqet papritur me kriza. Ndërsa për sa i përket gurëve të tëmthit, ato mund të bëhen shkak i shfaqjes së pankreatitit, pasi ndikojnë në bllokimin e fluksit të enzimave digjestive të prodhuara nga pankreasi. Në raste të tjera, shkak për shfaqjen e kësaj sëmundjeje është trashëgimia që shfaqet që në fëmijëri, ose provokohet nga keqformime, fibroza cistike, trajtime kirurgjikale, apo dhe disa medikamente si për shembull estrogenët, etj.
Simptomat
Pankreatiti akut zakonisht shfaqet papritur me dhimbje në zonën abdominale, në disa raste shumë të forta dhe mund të ndihen dhe në shpinë. Ndonjëherë dhimbja nis e lehtë, dhe shtohet progresivisht pas ngrënies apo abuzimit me alkoolin. Dhimbja nga pankreatiti akut, përkeqësohet nëse i sëmuri qëndron shtrirë. Dhimbja është tepër e fortë dhe shoqërohet me fryrje të barkut dhe dhimbje, të përziera apo të vjella, rrahje të shpejta të zemrës dhe temperaturë. Në format e lehta, trajtimi i pankreatitit ka ecuri të mirë. Por në disa raste mund të ndodh që pankreatiti akut mund të çojë në shfaqjen e disa ndërlikimeve të rënda, që kërkojnë trajtimin hospitalor urgjent. Dëmtimi akut i pankreasit, mund të shkaktojë infeksione, abcese dhe formimin e cisteve, apo dhe në format më të rënda në shfaqjen e diabetit. Personat që vuajnë nga pankreatiti, duhet të tregojnë kujdes rreth mënyrës së ushqyerjes. Në çdo rast, pavarësisht shkakut të inflamacionit, dieta duhet ndryshuar. Një nga pasojat e sëmundjes është vështirësia në përthithjen e yndyrave, prandaj rekomandohet eliminimi në maksimum i tyre. Rekomandohet eliminimi i të skuqurave, vezëve, majonezës dhe alkoolit.
Insulina
Insulina është një hormon që prodhohet nga gjëndra e pankreasit. Ajo luan rol kyç në përpunimin e sheqerit nga organizmi ynë, duke bërë të mundur futjen e tij në qelizat indore. Në të njëjtën kohë, insulina njihet prej të gjithëve si preparat medikamentoz, që përdoret për mjekimin e sëmundjes së diabetit të sheqerit. Në këto raste duhet treguar kujdes i veçantë, pasi kjo neglizhencë nga ana e të sëmurit mund të shkaktojë dëme të mëdha deri në infektim të gjakut. Me përparimin e sëmundjes mund të bëhet e domosdoshme kryerja e një ndërhyrjeje kirurgjikale. Sipas studimeve të kryera kohët e fundit, një në tre të sëmurë të prekur nga sëmundja e pankreasit janë të detyruar t i nënshtrohen operacionit.
Këshillat për të mos dëmtuar pankreasin
- Përdorimi i alkoolit është një ndër faktorët kryesorë për dëmtimin e pankreasit.
- Mbipesha shkakton gjithmonë çrregullime në organizëm dhe dëmtime të pankreasit.
- Daunil (i njohur në Shqipëri), është ilaçi që stimulon pankreasin, duke rritur në këtë mënyrë sasinë e insulinës që derdhet në gjak.
- Prej dëmtimit të pankreasit shkaktohen ndezje (pankreatit i thjeshtë, necrotik ose hemorragjik), tumoret, cistet, diabeti dhe gurët në veshka, tëmth etj .
Dy tipet e diabetit dhe pankreasi
- Tipi 1, pankreasi juaj prodhon pak ose aspak hormonin insulinë
- Tipi 2, pankreasi juaj nuk prodhon aq sa duhet insulinë dhe/ose nuk është kaq eficente sa duhet të prodhojë. Kjo quhet “insulinë-rezistencë”. Diabeti i tipit 2 është tipi që preken më shumë të rriturit

Femrat dalin njëkohësisht me 3 meshkuj

  Sipas një studimi të fundit lidhur me mardhëniet e femrave me meshkuj rezultoi se 1 në 4 femra del njëkohësisht me 3 meshkuj.
Kjo kategori e femrave nuk vlen vetëm për Britaninë, por dhe përSHBA dhe Europë.

Mesatarisht, një vajzë shoqërohet me 1.46 meshkuj njëkohësisht, por në një në katër vajza beqare e rrit dukshëm rezultatin e mesatares.

Në total, një femër tipike beqare del me pesë meshkuj në vit, por në 20 përqind të rasteve numrat bëhen dyshifrorë.

Studimi tregoi se femrat moderne po lënë mbrapa tradicionalen duke bërë vetë hapin e para lidhur me propozimin për martesë, ndërkohë që shumica presin nga meshkujt ta thonë fjalën i pari.

Sunday, February 26, 2012

Kodet per facebook chat (Meme Face code FB chat)

 1. Troll face
 2. [[331399223556184]] [[286042634779174]] [[330023780360758]] [[329237617088409]] [[204120926342364]] [[131297490319188]] [[289987304385341]]
 3. [[295847560451136]] [[278880668827213]] [[260560750675461]] [[264494386943951]] [[208640915887167]] [[270643856326606]] [[334868623190983]]
 4. [[265844723474789]] [[325742447454304]] [[207587629327321]] [[294223273948603]] [[323449457679402]] [[258622847533513]] [[242014162533924]]
 5. [[306019522772134]] [[267712979948966]] [[301751889864065]] [[213122875437139]] [[164020277032670]] [[158735217564918]] [[261124587284685]]
 6. [[114261558693806]] [[113889888730617]] [[316407155046042]] [[316473595041291]] [[346326392049037]] [[284570571589911]] [[298670736837009]]
 7. [[219939044752270]] [[336155773063546]] [[131032267012645]] [[155856061183812]] [[208532722565686]] [[268249169896142]] [[204863289602546]] problem?
 8.  
 9. Small Troll Face
 10. [[291152600919956]] [[295479677155336]] [[314363058604092]]
 11. [[262834777109378]] [[189006671194968]] [[263319493729810]]
 12. [[251236504943440]] [[287904934588441]] [[185961414833909]]
 13.  
 14. Cereal Guy
 15. [[293997730635447]] [[293997767302110]] [[293997777302109]] [[293997787302108]] [[293997790635441]]
 16. [[293997800635440]] [[293997810635439]] [[293997820635438]] [[293997837302103]] [[293997863968767]]
 17. [[293997870635433]] [[293997897302097]] [[293997913968762]] [[293997943968759]] [[293997960635424]]
 18. [[293997973968756]] [[293998003968753]] [[293998027302084]] [[293998043968749]] [[293998113968742]]
 19. [[293998137302073]] [[293998150635405]] [[293998163968737]] [[293998197302067]] [[293998213968732]]
 20.  
 21. Me Gusta
 22. [[10150425979186326]] [[10150425979236326]] [[10150425979391326]] [[10150425979441326]] [[10150425979466326]] [[10150425979526326]]
 23. [[10150425979626326]] [[10150425979671326]] [[10150425979186326]] [[10150425979186326]] [[10150425979186326]] [[10150425979986326]] [[10150425980006326]]
 24. [[10150425980066326]] [[10150425980101326]] [[10150425980231326]] [[10150425980436326]] [[10150425980451326]] [[10150425980506326]] [[10150425980561326]]
 25. [[10150425980646326]] [[10150425980686326]] [[10150425980756326]] [[10150425980831326]] [[10150425980896326]] [[10150425981096326]] [[10150425981191326]]
 26. [[10150425981251326]] [[10150425981306326]] [[10150425981366326]] [[10150425981406326]] [[10150425981466326]] [[10150425981516326]] [[10150425981591326]]
 27. [[10150425981651326]] [[10150425981796326]] [[10150425981816326]] [[10150425981876326]] [[10150425981906326]] [[10150425981966326]] [[10150425982006326]]
 28.       [[10150425982066326]] [[10150425982101326]] [[10150425982131326]] [[10150425982196326]] [[10150425982261326]]
 29.  
 30. Awesome Face
 31. [[334230636605501]] [[335080033169115]] [[314686231886107]]
 32. [[179637912133385]] [[345951442087087]] [[208631755887293]]
 33. [[297872013591588]] [[317089564978607]] [[341555305870236]]
 34.  
 35. FFFFFFFFFFUUUUUUUUUUUUU
 36.  
 37. [[159403400834378]] [[257154657685145]] [[132680356847163]] [[290978820948428]] [[334282083267353]] [[198103506950448]] [[210308395722038]]
 38. [[309975965709366]] [[182868988477905]] [[165741460192459]] [[247622781973379]] [[327617393928947]] [[206584556097316]] [[250789351653750]]
 39. [[200790820011838]] [[141243869321548]] [[352183231465619]] [[328771830475687]] [[189210541175816]] [[312252498807676]] [[166541650114498]]
 40. [[208576439231087]] [[205464099541525]] [[241532012586537]] [[328888967128873]] [[245107852224475]] [[145834102193476]] [[186739154755647]]
 41. [[199838353440893]] [[267276669999507]] [[319332414755054]] [[352534161430714]] [[326839384007613]] [[219389444806813]] [[124982690951818]]
 42. [[296444440391057]] [[327760950581864]] [[198689786891893]] [[100673290052775]] [[281174871929559]] [[344704255543758]] [[319037018119558]]
 43.  
 44. scary face
 45.  
 46. [[300382333337276]] [[243309622404527]] [[159993510774694]] [[272337229485968]] [[271768612879902]] [[325908680761128]] [[217700464975574]]
 47. [[300382333337276]] [[215129375236098]] [[210080259075655]] [[298772443492242]] [[290772554301843]] [[329147173780415]] [[316895348331542]]
 48. [[210492875703072]] [[286212818097801]] [[207002929386788]] [[263364080392330]] [[289630174422007]] [[159951064110271]] [[286788254707247]]
 49. [[337460916266694]] [[334726783222991]] [[267147000006924]] [[145595485550928]] [[249024281829360]] [[287206887992807]] [[266973376696677]]
 50. [[201672933257258]] [[336219069723510]] [[332882186740415]] [[159707314133427]] [[137098749737782]] [[207886652633783]] [[224321900977413]]
 51.  
 52. Watch out, we got a badass over here
 53.  
 54. [[159403400834378]] [[159403400834378]] [[337543586258011]] [[319472504742942]] [[137178113064010]] [[159403400834378]] [[159403400834378]]
 55. [[159403400834378]] [[317704824918461]] [[263132223750979]] [[146082208835706]] [[254206641312375]] [[159403400834378]] [[159403400834378]]
 56. [[140326502746326]] [[269575266432705]] [[224709320940207]] [[317557948275125]] [[347784468580811]] [[221457824600816]] [[180985841999404]]
 57.  
 58. X ALL THE Y
 59.  
 60. [[289233677790219]] [[348654161814774]] [[222705881138252]] [[292141994165379]] [[133154316800330]] [[346337608726421]]
 61. [[100381450083206]] [[313838608648951]] [[166103506823935]] [[314007935297068]] [[139489826163004]] [[269859583071892]]
 62. [[219146461499411]] [[160313270740550]] [[205765899512340]] [[113268378788379]] [[187383804691038]] [[160834734023850]]
 63.  
 64. Jackie Chan smiley
 65.  
 66. [[159403400834378]] [[350711854942596]] [[181587845273907]] [[158684234236177]] [[351037108247221]] [[200627473361428]]
 67. [[319903324706941]] [[296000840437382]] [[120826078035368]] [[197216497039069]] [[160081354096525]] [[293380127365491]]
 68. [[268119093246586]] [[304021742976441]] [[241231115950237]] [[319494974748104]] [[346830568677550]] [[206278946125685]]
 69. [[165619636871866]] [[327492260603305]] [[212797055468932]] [[331257773559487]] [[219749661438887]] [[298440666864927]]
 70.  
 71. CHALLENGE ACCEPTED
 72.  
 73. [[302111803167367]] [[149973285111436]] [[225420280866694]] [[266125703443078]] [[302489199795649]]
 74. [[159933744110623]] [[306470046064676]] [[335781066433134]] [[327090507308616]] [[209370209147382]]
 75. [[222595441151658]] [[144479182330180]] [[205625146193044]] [[215374488545085]] [[336008796427561]]
 76. [[313179355383436]] [[135748553205834]] [[250024168398519]] [[197779800316568]] [[224772264264878]]
 77. [[331777086834703]] [[240760999329552]] [[252187468180373]] [[211171525634394]] [[293830290654801]]
 78. [[223948214347966]] [[332345496777020]] [[336817752996147]] [[327657930592556]] [[197459897013106]]
 79. [[297685920273004]] [[281899328524298]] [[224880684253358]] [[317833641571276]] [[292082704177749]]
 80.  
 81. MOTHER OF GOD
 82.  
 83. [[159403400834378]] [[301770873198029]] [[124123621037582]] [[165443303555885]] [[225009720907841]] [[159403400834378]]
 84. [[143280719116554]] [[325784210773649]] [[240857172651089]] [[326582487367063]] [[243056889098166]] [[159403400834378]]
 85. [[100126866775028]] [[344748918884490]] [[198318970262933]] [[264742153562246]] [[156223974480296]] [[199239846833770]]
 86. [[337718332906919]] [[159071504197585]] [[159142267522981]] [[285550151496203]] [[217302108349366]] [[243642895706612]]
 87. [[159403400834378]] [[297037847004108]] [[273779062680713]] [[206014099486621]] [[329969420355991]] [[222842284460715]]
 88.  
 89. Poker Face
 90.  
 91. [[258968244165876]] [[286666501379430]] [[262520713809098]] [[159049157536013]] [[307904395916212]]
 92. [[225447050864310]] [[209926462425564]] [[138411019605305]] [[221670374577056]] [[154671737968862]]
 93. [[138007062977844]] [[291747794194724]] [[122952454488304]] [[337561022923016]] [[288878907831075]]
 94. [[240630206008013]] [[264223330304357]] [[319462458078703]] [[239286912807413]] [[288721814513254]]
 95. [[265575850170635]] [[345354905481875]] [[209004679185391]] [[259785247417432]] [[159480014157666]]
 96. [[267428346644787]] [[239034746168540]] [[350046018344350]] [[209260572491236]] [[198316980259626]]
 97. [[310959705610393]] [[214054278676095]] [[200638253359905]] [[334455703231303]] [[158066514298630]]
 98.  
 99. FUCK PLEASE (YAO MING)
 100.  
 101. [[179756028790264]] [[131478976968398]] [[314076808615174]] [[206240339463055]] [[159403400834378]]
 102. [[200992799990165]] [[196243973803636]] [[270956806292431]] [[346811212001437]] [[328107453874590]]
 103. [[196721100420672]] [[317586898261340]] [[298140226892101]] [[214914048591653]] [[350101681673756]]
 104. [[123765061073750]] [[245710415498757]] [[243298355738272]] [[138812572897166]] [[149419131833071]]
 105. [[158310927607841]] [[310752072297702]] [[316528255036793]] [[335475163146590]] [[221503331260136]]
 106. [[241781875890038]] [[218268384920510]] [[189509191144351]] [[302618756443499]] [[182961465135557]]
 107. [[206151719471944]] [[223223751088260]] [[158685720904140]] [[249080145157161]] [[310957895604838]]
 108.  
 109. Nyan Cat
 110.  
 111. [[265434590178748]] [[164991926934921]] [[209695692449988]] [[250490361685507]] [[278968458819422]] [[349625665051383]] [[205760419511603]]
 112. [[312189672135533]] [[299788346731384]] [[268532783202434]] [[266669970059695]] [[204170799672068]] [[187204144709527]] [[331078983588306]]
 113. [[149240955184679]] [[206407216112871]] [[240669959335314]] [[180619528702085]] [[347768705240557]] [[186661331430535]] [[218646048216424]]
 114. [[344875905539434]] [[328111047214223]] [[323186421038846]] [[157802940990663]] [[159535350818164]] [[296581710385765]] [[271261609598535]]
 115.  
 116. True Story (still error)
 117.  
 118. [[159403400834378]] [[297487363621407]] [[1156068411]] [[135921843188987]] [[281219301903813]] [[199562043466774]]
 119. [[295738517127851]] [[155658844536513]] [[209549519130890]] [[142176999226854]] [[246689415397308]] [[199562043466774]]
 120. [[238766052862259]] [[307299595976209]] [[217652968315422]] [[189042331191521]] [[286721874712929]] [[344476392245488]]
 121. [[208520335900424]] [[280378908678680]] [[289772571069549]] [[271456079578545]] [[316530365035101]] [[288356997877538]]
 122. [[291702580880362]] [[165637363538400]] [[150244831751625]] [[241130952627573]] [[120930761357725]] [[325867137432308]]
 123. [[154842501286195]] [[286053358112869]] [[149316288510313]] [[250243511707871]] [[291635414215481]] [[344254632266885]]
 124. [[276412539074685]] [[131586963624296]] [[333374550025341]] [[327570193933422]] [[199699430120687]] [[136021593179546]]
 125.  
 126. Forever Alone
 127.  
 128. [[222233554520712]] [[155093667926316]] [[159374644168797]]
 129. [[265556180170509]] [[272006802857159]] [[144596118984229]] [[198806320212294]] [[155432547893166]]
 130. [[239088996160999]] [[293626150673074]] [[203611766392684]] [[214124502002999]] [[268692779851733]]
 131. [[181312795299893]] [[269771269745545]] [[189131527848966]] [[121039688013447]] [[347460675267390]]
 132. [[116007985184523]] [[267703239958069]] [[209491689137152]] [[335109106501612]] [[286053824778978]]
 133. [[140147629431094]] [[286265654759471]] [[208524709231940]] [[135568263223992]] [[265887476807116]]
 134.  
 135. SMALL MISC
 136. Troll face: [[171108522930776]]
 137. Me Gusta: [[211782832186415]]
 138. ARE YOU FUCKING KIDDING ME: [[143220739082110]]
 139. Feel like a sir: [[1680408465586189]]
 140. Not bad Obama: [[169919399735055]]
 141. Mother of God: [[142670085793927]]
 142. Cereal Guy: [[170815706323196]]
 143. LOL Face: [[168456309878025]]
 144. NO Guy: [[167359756658519]]
 145. Yao Ming: [[14933336846417]]
 146. Derp: [[224812970902314]]
 147. Derpina: [[192644604154319]]
 148. Forever Alone: [[177903015598419]]
 149. It's Okay!: [[148578318584679]]
 150. ALL the y: [[219611504753863]]
 151. Impossibruh: [[305710872791586]]
 152. Rage Face: [[145768898802324]]
 153. Watch out, badass: [[309795212383816]]
 154. Poker face: [[129627277060203]]
 155. Fap Fap Fap: [[FapFapFapFap.B]]
 156. Justin Bieber: [[justinbieber]] or [[67253243887]]
 157. Lady GaGa: [[ladygaga]] or [[10376464573]]
 158. Eminem: [[eminem]]
 159. Mark Zuckerberg: [[zuck]]
 160.  
 161. FUCK YEAH: [[105387672833401]]
 162. CHUCK NORRIS: [[161751797197606]]
 163. POKER FACE: [[129627277060203]]
 164. CHALLENGE ACCEPTED: [[100002727365206]]
 165. Dislike Icon – [[139407806171115]]
 166. Like Icon – [[333181686710881]]
 167. Inverted Like Icon – [[180601488705317]]
 168. [[249199828481201]] - Konata Izumi
 169. [[250128751720149]] - Domo Kun
 170. [[223328504409723]] - Gintoki Sakata
 171. [[236147243124900]] - Pokeball
 172. [[326134990738733]] - Pikachu
 173. [[155393057897143]] - Doraemon
 174. [[224502284290679]]? - Nobita
 175. [[144685078974802]] - Mojacko
 176. [[334954663181745]] - Spongebob
 177. [[196431117116365]] - Shin chan
 178. [[148935948523684]] - Pedo Bear
 179. [[269153023141273]] - Poring
 180. [[332936966718584]] - Hello Kitty
 181. [[252497564817075]] - Kerokeroppi
 182. [[297354436976262]] - Santa Claus
 183. [[157680577671754]] - Angry Bird
 184.  
 185. KASKUS
 186. [[maho.chat]] - Maho Kaskus
 187. [[243344945733611]] = Repost
 188. [[mahochat]] = Maho
 189. [[203443053077888]] = I Love Kaskus
 190. [[205827876172490]] = Bingung
 191. [[261018420628968]] = Thumbs
 192. [[328740787138287]] = Nope
 193. [[296027833771776]] = Capede
 194. [[311851138846391]] = Alay
 195. [[guengakak]] = Ngakak
 196. [[138322169613465]] = matabelo
 197.  
 198.  
 199. TECHNO LOGO
 200.  
 201. [[266313623412267]] = PENGUIN LINUX
 202. [[191560730921873]] = LOGO GOOGLE CHROME
 203. [[182809565135565]] = LOGO GOOGLE +
 204. [[242070735843795]] = LOGO SNAPTU
 205. [[266910496686186]] = LOGO WINDOWS
 206. [[258958334142268]] = LOGO ANDROID
 207.  
 208. XAT emoticon
 209. [[xated]] = (xat)
 210. [[xatpray]] = (pray)
 211. [[xatredface]] = (redface)
 212. [[xatmaniac]] = (maniac)
 213. [[xatsmirk]] = (smirk)
 214. [[xatshock]] = (shock)
 215. [[xatmad]] = (mad)
 216. [[xatxd]] = (xd)
 217. [[xatcrying]] = (crying)
 218. [[xatwary]] = (wary)
 219.  
 220. Alphabet:
 221.  
 222. [[107015582669715]] = A
 223. [[116067591741123]] = B
 224. [[115602405121532]] = C
 225. [[112542438763744]] = D
 226. [[115430438474268]] = E
 227. [[109225112442557]] = F
 228. [[111532845537326]] = G
 229. [[111356865552629]] = H
 230. [[109294689102123]] = I
 231. [[115636698451811]] = J
 232. [[116651741681944]] = K
 233. [[115807951764667]] = L
 234. [[106596672714242]] = M
 235. [[108634132504932]] = N
 236. [[116564658357124]] = O
 237. [[111669128857397]] = P
 238. [[107061805996548]] = Q
 239. [[106699962703083]] = R
 240. [[115927268419031]] = S
 241. [[112669162092780]] = T
 242. [[108983579135532]] = U
 243. [[107023745999320]] = V
 244. [[106678406038354]] = W
 245. [[116740548336581]] = X
 246. [[112416755444217]] = Y
 247.  
 248. WORD PLAY
 249. Mahooooo:
 250.  
 251. Maho = [[100003277310675]] [[100003252111881]] [[100003281300913]] [[100001428370699]]
 252. Homo = [[100003281300913]] [[100001428370699]] [[100003277310675]] [[100001428370699]]
 253. Homa = [[100003281300913]] [[100001428370699]] [[100003277310675]] [[100003252111881]]
 254. Hoam = [[100003281300913]] [[100001428370699]] [[100003252111881]] [[100003277310675]]
 255. Hoax = [[100003281300913]] [[100001428370699]] [[100003252111881]] [[hoax.chat]]
 256. Hahahahaha = [[100003281300913]] [[100003252111881]] [[100003281300913]] [[100003252111881]] [[100003281300913]] [[100003252111881]] [[100003281300913]] [[100003252111881]] [[100003281300913]] [[100003252111881]]
 257.  
 258. Beda Lagi:
 259.  
 260. Sayang = [[268014709918658]] [[312935248739937]] [[327307163960508]] [[312935248739937]] [[138974696214566]] [[185422434888201]]
 261. Galau = [[185422434888201]] [[312935248739937]] [[336820319661426]] [[312935248739937]] [[217892258289816]]
 262. Tingkat = [[142519615859046]] [[120643188053072]] [[138974696214566]] [[185422434888201]] [[258415324223166]] [[312935248739937]] [[142519615859046]]
 263. Dewa = [[260257997372115]] [[220240308053498]] [[165171610250178]] [[312935248739937]]
 264. Ganteng = [[185422434888201]] [[312935248739937]] [[138974696214566]] [[142519615859046]] [[220240308053498]] [[138974696214566]] [[185422434888201]]
 265.  
 266.  
 267. Christmas:
 268.  
 269. [[271907092867476]] [[283723885007037]] [[327860897243844]] [[327860897243844]] [[271624196228707]] [[154936547887417]]
 270. [[318243861533088]] [[240416619363543]] [[327860897243844]] [[238634442876406]] [[313359385353119]] [[159993800773468]] [[271907092867476]] [[285167624869191]] [[313359385353119]]

Wednesday, February 1, 2012

Faktet- Per historine e vertete te Shen Nikolasit ekzistojne shume pak fakte, madje nuk dihet nese ai ka pasur vertet ate mjekren e bardhe me te cilen njihet sot, por nje gje eshte e sigurt qe shenjtori kishte nje reputacion te madh per bujari dhe per berje dhuratash. Kjo eshte edhe vetia qe i ka rezistuar shekujve dhe sipas admiruesve te tij, Shen Nikolasi eshte pjese thelbesore e gezimit te Krishtlindjeve.
Ajo pak cka dime eshte se ai Shen Nikolasi lindi ne shekullin e III ne Patara, nje port i rendesishem ne jug te bregdetit qe njihet aktualisht sot si Turqia.
Pas vdekjes se prinderve te tij te pasur, thuhet se trashegoi shume pasuri, nje pjese te madhe te se ciles ua dhuroi nevojtareve. Me pas u zgjodh peshkop i qytetit te afert te Myras dhe gjate kesaj periudhe u be pre e persekutimeve, burgosjeve dhe keqtrajtimeve te perandorit romak, Diocletian.
Emri i tij ndodhet edhe ne listen e pjesemarresve te Keshillit te Pare te Nikeas, ne te cilin u formulua kredoja per natyren e Trinise se Shenjte. Mendohet se vdiq ne Myra ne vitin 343 pas Krishtit dhe kockat e tij u transportuan ne Itali nga detaret italiane dhe u vendosen ne Bari ne shekullin 11-te.
Legjendat- Per te qarkulluan shume legjenda qe e shnderruan ne nje person qe kryente mrekulli. Kjo ishte arsyeja qe u konsiderua si mbrojtes i shume kategorive te njerezve qe nga detaret, femijet, tregtaret etj. Por nder historite me jetegjata eshte ajo qe rrefen per nje plak qe kishte tri vajza te cilave, duke qene i varfer, nuk mund t’u siguronte nje paje te mjaftueshme per t’i martuar. Keshtu, ato rrezikonin te mbeteshin lenesha, e me keq akoma te merrnin rrugen e prostitucionit. Nikolasi donte qe t’u jepte nje dore ndihme, por duke qene nje person jashtezakonisht modest dhe i ndrojtur e duke mos e pelqyer publicitetin, ai shkoi ne shtepine e plakut naten vone dhe la aty tri qese te mbushura me florinj. Nje nga versionet e historise eshte se ai e beri kete gjate tri neteve, pra cdo nate hidhte nga nje qese me monedha.
Nje tjeter version thote se ai e beri bamiresine permes oxhakut per te mos u vene re nga i ati i vajzave dhe nje tjeter version akoma rrefen se plaku e kapi Nikolasin teksa bente bamiresine, por ai i tha qe te mos ta falenderonte ate, por Zotin, pasi kjo ishte veper e tij. Nikolasi nderohet ende nga te krishteret e Kishes Katolike Romane dhe te krishteret ortodokse, si dhe nga nje numer besimtaresh te kishave anglikane dhe luteriane. Rreth 500 kisha ne Britanine e Madhe e konsiderojne Shen Nikolasin mbrojtesin e tyre. Ne pjesen me te madhe te Europes ku nderimi dhe adhurimi ndaj shenjtoreve eshte pjese e kultures popullore,
Shen Niku shfaqet ne nje shumellojshmeri formash. Ne disa qytete ai shfaqet si nje kalores qe rend me kalin e tij neper rruge dhe femijet mundohen ta imitojne. Ne Britani ai ishte ne themel te idese se Babagjyshit te Krishtlindjeve, i cili u shfaq gjate periudhes viktoriane me pamjen e nje personazhi mjekerbardhe e te qeshur.
Perpunimi i Santa Klausit ne dhjetevjecaret e fundit
Pamja familjare e dhjetevjecareve te fundit me te cilen jemi mesuar ta identifikojme ne cdo fillim dhjetori Shen Nikun eshte perpunuar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Se pari, te ardhurit holandeze ne tokat e botes se re sollen me vete edhe zakonet e vendit te origjines, por ne vendin e ri Sinter Klaasi ose Sankt Niklasi i tyre u shnderrua ne Babagjyshin e Krishtlindjeve. Paraardhesi i tij i pare ishte Clement C Moore, nje pastor njujorkez, i cili nuk kujtohet per punen e tij kryesore, hartimin e fjalorit hebraisht-anglisht, por per nje poeme qe e krijoi per femijet e tij: “Vizita e Shen Nikolasit”, e cila njihet tashme boterisht me titullin “Nata para Krishtlindjeve”. Ajo u botua ne vitin 1822 dhe i dha botes personazhin e Shen Nikolasit ne versionin qe e njohim te gjithe, pra ate te nje plaku te buzeqeshur e mjekerbardhe qe sjell dhuratat e Krishtlindjeve hipur ne nje slite qe udhehiqet nga dy drere. Ai futet shtepi me shtepi nga oxhaku dhe hedh dhurata dhe embelsira per femijet.
Babagjyshi i Krishtlindjeve eshte mjekerbardhe, faqekuq gjithmone buzagaz dhe i veshur me pelush. Ky ishte pershkrimi qe iu dha ne poezine e pastorit ne te cilen nuk pershkruhet veshja e jashtme e tij per te cilen nuk flitet fare. Gjate dhjetevjecareve qe pasuan ai shfaqej i veshur me ngjyra e rroba te ndryshme, asnjehere njesoj. Paraqitja e jashtme u percaktua perfundimisht gjate fushates se famshme te marketingut te Coca-Coles ne vitin 1931, kur Babagjyshi i Krishtlindjeve u shfaq me ne fund me nje kostum te kuq te rrethuar me pelush te bardhe dhe mberthyer me nje rrip te gjere. Pikerisht kjo pamje u pranua boterisht si pamja e Babagjyshit te Krishtlindjeve, pamje qe ka shoqeruar dhjetera e dhjetera Krishtlindje dhe eshte bere pjese e pandashme e festes pa te cilen ajo nuk mund te kuptohet.
Sigurisht qe miti i Babagjyshit te Krishtlindjeve eshte shtrire shume me pertej festes se fundit te vitit. Ai pervecse ne industri ka hyre edhe thelle ne ndergjegjen tone si nje figure bujare e zemerbardhe qe shperndan miresine kudo e mbi te gjitha nuk e mban meriten per vete, por ia jep ate Zotit, si shenje e dashurise se tij te njejte per te gjitha qeniet njerezore. Sipas legjendes moderne, Babagjyshi i Krishtlindjeve naten e tyre shperndan ne te gjithe boten dhurata. Per ta bere kete atij i duhet te udhetoje per 221 milione kilometra me nje shpejtesi mesatare prej 1279 kilometrash per sekonde ose 6395 here me te madhe se shpejtesia e zerit.
Pasaporta e shenjterise Shen Nikolasi ka lindur rreth vitit 260 para Krishtit ne Patara, diku ne Turqine e sotme U be peshkop i Myras dhe u burgos me pas nga Perandori Diocletian Mori pjese ne Keshillin e Nikeas ne vitin 325 Vdiq ne vitin 343, sipas te gjitha gjasave me 6 dhjetor.
Eshtrat e tij i sollen ne Itali, ne Bari, ne vitin 1087. Gradualisht, figura e tij u transformua ne figuren e Babagjyshit te Krishtlindjeve ne Itali e vendet rrotull dhe ate te Santa Klausit ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Pamja e tij familjare per te gjithe boten e nje babagjyshi mjekerbardhe, veshur me te kuqe u be nje figure universale, pas reklamimit te saj nga Coca-Cola ne fushaten e vitit 1931.

Tuesday, January 31, 2012

Myku i këmbëve

Myku zakonisht hyn tek sëmundjet sezonale të pranverës, aq më tepër tek ato të verës. Ai lidhet direkt me shtimin e djersës nё këmbë, hiperdjersitjes. Kjo gjë ndodh zakonisht tek personat që ecin shumë, që rrinë në këmbë gjatё, mbajnë tё veshur çizme dhe këpucë për një pjesë të madhe të ditës.
Myku fillimisht shfaqet midis gishtave të këmbës, sidomos midis gishtit të tretë dhe të katërt.
Shenjat e mykut fillojnё duke shfaqur një cipë të bardhë, qё mё vonё skuqet dhe pastaj çahet. Njerëzit, si rezultat i kësaj patologjie, fillojnë dhe ankohen për dhimbje edhe djegie. Kjo pёrbёn fazёn e parë tё zhvillimit të sëmundjes. Mё pas, nёse myku ka hyrë në organizëm, problemet me të fillojnë të shfaqen edhe tek duart.
Për të bërё parandalimin e mykut, në radhë të parë duhet mbajtur higjena, çdo njeri duhet të lajë këmbët rregullisht. Në rast se shihen shenja të djersës, mund të përdoren solucione kundër saj. Për këtë janë të këshillueshme solucioni i kastellanit dhe i betadinës. Në këtë mënyrë i paraprihet sëmundjes.
Personave qё u djersijnë shumё kёmbёt, sidomos ushtarakëve, u këshillohet qё të përdorin pudër anti-mykotike, kjo për dy efekte, e para mban këmbën e thatë dhe e dyta nuk lejon fillimin dhe zhvillimin e rritjes së mykut. Me përdorimin e pudrës në një fare mënyre ulet risku i krijimit tё mykut.
Myku mund tё konsiderohet si njё sëmundje profesionale, pasi shoqёron tё gjithё njerёzit qё janё tё detyruar tё mbajnё kёpucёt nё kёmbё pёr njё kohё tё gjatё. Pёr kёtё arsye, këpucët më të këshillueshme janë sandalet, këpucët me vrima dhe përdorimi i çorapeve të pambukut. Pёrdorimi i çorapeve sintetike ёshtё armiku numёr 1 i lëkurës, pasi ato duke mos lejuar ajrosjen e kёmbёs, shkaktojnё hiperdjersitje.

Wednesday, January 11, 2012

Flokët bien më shumë në vjeshtë

Shkencëtarët suedezë thonë se flokët bien më shumë në stinën e vjeshtës.
Një nga faktorët e jashtëm që ndikojnë negativisht, janë era dhe shiu.
Sipas një studimi, ekspertët kanë vëzhguar 800 femra për një periudhë gjashtëvjeçare dhe kanë vërejtur se gjatë vjeshtës ato kanë humbur më shumë flokë.
Shkencëtarët suedezë kanë zbuluar se faza e qetësisë te femrat, fillon në korrik dhe përfundon rreth 100 ditë më vonë, afërsisht në tetor.
Deri tani mendohej se shkaku për rënien e flokëve është evolutiv dhe se flokët ekzistojnë për të mbrojtur kokën nga rrezet e diellit.

Sunday, January 8, 2012

10 zbulimet më interesante për seksin

Një studim i 5.000 subjekteve tregoi se 25% e femrave mendojnë për ushqim çdo 30 minuta. Vetëm 10% e tyre mendojnë për seks me të njëjtën frekuencë. Fakti kurioz i hulumtimit ishte se, gratë mendojnë për ushqimin që nuk duhet të hanë, për t’iu përmbajtur pak a shumë dietave të cilat rregullisht i ndjekin 4 në 10 gra.
1. Femrat mendojnë më shumë për ushqimin se seksin. Një studim i 5.000 subjekteve tregoi se 25% e femrave mendojnë për ushqim çdo 30 minuta. Vetëm 10% e tyre mendojnë për seks me të njëjtën frekuencë. Fakti kurioz i hulumtimit ishte se, gratë mendojnë për ushqimin që nuk duhet të hanë, për t’iu përmbajtur pak a shumë dietave të cilat rregullisht i ndjekin 4 në 10 gra.
2. 25% e personave përgjigjen në telefon duke kryer marrëdhënie seksuale. Një studim anglez, në mesin e shumë të tjerëve, dha një rezultat mjaft interesant: një në katër persona përgjigjej në telefon të paktën një herë, ndërsa ishte në mes të aktit seksual.
3. Studentët e universitetit preferojnë më shumë komplimentet sesa seksin. Hulumtimi i botuar në “Journal of Personality” tregon se studentët preferojnë më shumë një nxitje për egon e tyre (komplimente ose nota të mira) se seksin.
4. Prirja e një femre për orgazmë është e lidhur me formën e buzëve. Një grup i psikologëve në University of the West of Scotland ka zbuluar se lehtësia me të cilën një grua arrin orgazmën vaginale është e lidhur me formën e buzëve, veçanërisht prezenca e një “gunge” (zona qendrore e buzës së sipërme) e theksuar .
5. Një student nga katër janë të gatshëm të heqin dorë nga seksi në këmbim të teksteve elektronike. Ky është rezultati interesant i një studimi të kryer nga një kompani amerikane që zhvillon software. Megjithatë, duhet thënë se studimi u krye vetëm në 500 studentë, një shifër relativisht e ulët statistikore.
6. Një në pesë gra preferojnë Facebook-un sesa seksin. Një sondazh i kryer nga revista Cosmopolitan tregoi se 20% e grave preferojnë më shumë Facebook-un sesa seksin.
7. Gratë priren të jenë më biseksuale me rritjen e moshës.
8. Femrat e dhënë pas teknologjisë kanë një jetë seksuale më të mirë. Sipas një studimi nga “Harris Interactive”, gratë që janë të pasionuar pas teknologjisë dhe video games kanë jetë seksuale më të mirë dhe raporte më të shpeshta. Jo vetëm se, kanë një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të disa të kënaqshme: në fakt, 64% e grave të martuara luajnë online dhe 71% tyre, kishin notën 6 në një marrëdhënie
9. Meshkujt që tradhtojnë gruan ka më shumë gjasa të vuajnë “frakturën e penisit”. Një studim i University of Maryland Hospital tregon se shumica e meshkujve që tradhtonin gratë e tyre vuanin nga kjo sëmundje, si pasojë e marrëdhënieve seksuale të konsumuar shpejt dhe në vende të pakëndshme (banjo, zyra, makina, etj.).
10. Laptopët mund të ndikojnë në pjellorinë e meshkujve. Një studim i publikuar në revistën “Fertility and Sterility” paralajmëron për pasojat e laptopit. Në të vërtetë, çështja është se shumë priren për ta mbajtur në gjunjë, me një efekt negativ nga ngrohja që vjen nga pajisja.

Friday, January 6, 2012

Llojet e Drogave dhe demet qe ato shkaktojne
Çfarë janë drogat? Teknikisht, drogat janë
lëndë kimike të cilat ndikojnë në funksionimin normal të trupit dhe/ose të trurit.
Jo të gjitha drogat janë të paligjshme. Për
shembull, kafeina (e cila gjendet në kafe ose
në pijen “Coca-Cola”), nikotina (e cila gjendet në cigare) dhe alkooli teknikisht janë të
gjitha droga të ligjshme edhe pse zakonisht
nuk quhen të tilla. Barnat, si ato që shiten
me recetë të lëshuar nga mjeku ashtu edhe
ato që shiten pa recetë nëpër farmaci, janë
droga të ligjshme të cilat na ndihmojnë të
shërohemi nga sëmundjet, megjithëse edhe
me to mund të abuzohet.
Drogat e paligjshme janë droga të cilat
janë kaq të dëmshme saqë vendet në mbarë
botën kanë vendosur t’i vendosin nën kontroll. Këto vende kanë miratuar disa ligje
ndërkombëtare, në formën e konventave të
Organizatës së Kombeve të Bashkuara, të
cilat përcaktojnë se cilat droga duhen vendosur nën kontroll.
Të gjitha drogat të cilat trajtohen në këtë
broshurë janë të paligjshme. Kjo do të thotë
se, në përgjithësi, është kundër ligjit nëse
mban, përdor ose shet droga të tilla në gjithë
botën.
Drogat, në përgjithësi, kanë disa emra me
të cilët quhen në zhargonin e rrugës, dhe
në këtë broshurë do të gjeni disa prej tyre.
Megjithatë, nuk bëhet fjalë për një listë të
plotë dhe drogat mund të kenë emra të
tjerë në vendin apo në qytetin ku jetoni ju.
Gjithashtu, këto emra mund të ndryshojnë
edhe me kalimin e kohës. Emrat e drogave në
zhargonin e rrugës nuk kanë lidhje me fuqinë
apo pastërtinë e një droge.
Të gjitha drogat e paligjshme kanë një
efekt të menjëhershëm fizik, për të cilin
mund të lexoni në këtë broshurë. Por drogat
mund të pengojnë shumë edhe zhvillimin psikologjik dhe emocional, sidomos te të rinjtë.
Në të vërtetë, drogat mund të shkatërrojnë
potencialin e atyre që i përdorin, të cilin ata
nuk mund ta rifitojnë kurrë më, sepse drogat
kthehen në një lloj zëvendësuesi të mekanizmave që na duhen në jetë.
Edhe pse drogat në këtë broshurë përshkruhen veçmas, ato shpesh përdoren sëbashku. Kjo përzierje e drogave mund të ketë
pasoja të rënda dhe të paparashikueshme
për trupin dhe mendjen e përdoruesve.
Së fundmi, duhet thënë se drogat turbullojnë aftësinë gjykuese të përdoruesve të
tyre. Kjo do të thotë se shpesh përdoruesit
e drogave marrin rreziqe më të mëdha, siç
është, për shembull, seksi i pambrojtur. Kjo
shkakton infeksion me hepatit ose me HIV si
edhe me sëmundje të tjera të transmetuara
seksualisht.
 Kanabis
Kanabisi është një lëndë si duhani, me
ngjyrë mes të gjelbrës dhe kafesë, e cila
përbëhet nga lulet dhe gjethet e sipërme
të thara të bimës së kërpit. Rrëshira e
kanabisit apo, siç quhet ndryshe, hashashi,
është mbetja e tharë e një lënde që nxirret
nga pjesa e sipërme e lulëzuar e bimës
së kërpit, e cila kthehet në pluhur ose
presohet në forma. Vaji i kanabisit ose, siç
quhet ndryshe, vaji i hashashit, është një
lëng i cili nxirret ose nga bima e tharë ose
nga rrëshira.
Si merret?
Zakonisht, të gjitha format e kanabisit merren
përmes tymosjes, si duhani. Rrëshira dhe vaji i
kanabisit mund edhe të hahen ose të pihen në
formën e çajit.
Çfarë ndikimi ka te përdoruesi?
Kanabisi i jep përdoruesit një ndjesi
relaksimi dhe kënaqësie dhe ndonjëherë i
vendos në një gjendje euforie. Përdoruesi
mund të provojë edhe një ndjesi më të fortë
të shqisave të shikimit, nuhatjes, shijes dhe
dëgjimit.
Cilat janë rreziqet që lidhen me
përdorimin e kanabisit?
Në periudhën afatshkurtër, përdoruesit i rritet
oreksi dhe pulsi. Përdoruesi ka probleme edhe
me kryerjen e akteve fizike dhe intelektuale, si
për shembull e ka të vështirë të ngasë makinën
apo të mendojë në mënyrë logjike. Nëse merret
në doza të mëdha, kanabisi mund të mprehë
perceptimin e tingujve dhe të ngjyrave nga ana
e përdoruesit, ndërkohë që ia bën të ngadaltë
dhe të paqartë të menduarit. Nëse doza është
shumë e madhe, efekti i kanabisit është i
ngjashëm me efektin e drogave haluçinogjene
dhe mund të shkaktojë ankth, panik dhe, madje,
episode psikopatike. Përdoruesit e rregullt të
kanabisit përballen me rrezikun e zhvillimit të
një varësie psikologjike deri në atë masë sa të
humbasin interes në të gjitha aktivitetet e tjera
si puna apo marrëdhëniet me njerëzit. Studimet
e fundit në Mbretërinë e Bashkuar kanë treguar
se ekziston një lidhje midis përdorimit të
kanabisit dhe rritjes së skizofrenisë.
Rreziqe të tjera
Tymi i kanabisit përmban 50 për qind shumë
katran se cigaret me përmbajtjen më të lartë të
katrani, gjë që i vendos përdoruesit në një rrezik
më të madh të kancerit të mushkërive dhe të
sëmundjeve të tjera të sistemit të frymëmarrjes.
 Kokaina
Kokaina është një pluhur i bardhë ose ngjyrë
qumështi, i cili vepron si stimulues i fuqishëm.
Kokaina nxirret nga gjethet e bimës së kokës.
Gjatë rrugës, mund të tretet ose të “pritet”
me lëndë të tjera me qëllim që të rritet sasia.
Droga “crack” është një kokainë e cila është
përpunuar më tej me amoniak ose bikarbonat
natriumi (sodë buke) dhe ngjan si flokëza ose
kokrriza të vogla.
Si merret?
Zakonisht, kokaina thithet me hundë ose
injektohet, ndërsa droga “crack” tymoset si
duhani.
Çfarë ndikimi ka te përdoruesi?
Kokaina i jep përdoruesit një ndjesi gjallërie
shpirtërore dhe e vendos në një gjendje
euforie. Gjithashtu, shpesh përdoruesi
provon një rritje të përkohshme të niveleve
të gatishmërisë nervore dhe të energjisë dhe
një shtyrje në kohë të urisë dhe të lodhjes.
Cilat janë rreziqet që lidhen me
përdorimin e kokainës?
Efektet afatshkurtra përfshijnë humbjen e
oreksit, shpejtimin e frymëmarrjes dhe rritjen
e temperaturës së trupit dhe të rrahjeve të
zemrës. Përdoruesit mund të sillen në mënyrë
shumë të çuditshme dhe të parregullt dhe,
ndonjëherë edhe në mënyrë të dhunshme.
Doza të tepërta të kokainës mund të
shkaktojnë edhe konvulsione, krizë epilepsie,
hemorragji cerebrale ose mosfunksionim të
zemrës.
Përdoruesit afatgjatë të kokainës
rrezikojnë të kenë një mori problemesh
shëndetësore, disa prej të cilëve varen nga
mënyra se si e marrin këtë drogë. Thithja
me hundë e kokainës dëmton shumë rëndë
indet e hundës; tymosja mund të shkaktojë
probleme të aparatit të frymëmarrjes;
ndërsa injeksioni mund të shkaktojë abscese
ose sëmundje infektive. Rreziqe të tjera,
pavarësisht mënyrës si merret droga,
përfshijnë varësinë e fuqishme psikologjike,
kequshqyerjen, rënien në peshë, humbjen e
orientimit, apatinë dhe një gjendje që ngjan
me psikozën pananojake.

Rreziqe të tjera
Përzierja e kokainës me alkoolin është një
kokteijl i rrezikshëm dhe mund të rrisë
ndjeshëm mundësinë e vdekjes së papritur.
Ekstaza
Ekstaza është një stimulues psikoaktiv, i
cili zakonisht prodhohet në laboratorë të
paligjshëm. Në të vërtetë, termi “ekstazë”
ka evoluar dhe nuk përdoret për të quajtur
vetëm një lëndë kimike por në të vërtetë një
gamë lëndësh të tilla të cilat kanë një efekt
të ngjashëm te përdoruesi. Shpesh, çfarëdo
tablete me stemë tani quhet “ekstazë”
pavarësisht përbërjes ës vet kimike.
Edhe pse kjo drogë zakonisht shpërndahet në
formën e një tablete, ajo mund të jetë edhe
në formë pluhuri ose kapsule. Tabletat mund
të kenë forma dhe madhësi të ndryshme.
Si merret?
Zakonisht gëlltitet por mund edhe të thithet
me hundë ose të injektohet.
Çfarë ndikimi ka te përdoruesi?
Ekstaza mund të rrisë nivelet e ndjeshmërisë
të përdoruesve dhe të shkaktojë një ndjesi
afërsie me njerëzit që i rrethojnë. Kjo drogë
mund ta bëjë përdoruesin më shoqërues
dhe energjik.
Cilat janë rreziqet që lidhen me
përdorimin e ekstazës?
Në periudhën afatshkurtër, ekstaza mund
të bëjë që trupi të mos i përfillë sinjalet e
problemeve siç janë dehidratimi, vilania dhe
rraskapitja dhe mund të pengojë aftësinë e
trupit për të rregulluar temperaturën. Për
më tepër, ekstaza mund të dëmtojë rëndë
organe të tilla si mëlçia dhe veshkat.
Ndonjëherë, mund të shkaktojë edhe
konvulsione dhe pushim të zemrës.
Doza të mëdha të ekstazës shkaktojnë një
gjendje acarimi, ankthi dhe halucinacionesh
të rënda.
Përdorimi afatgjatë i ekstazës mund të
dëmtojë disa pjesë të caktuara të trurit,
duke shkaktuar kështu depresion dhe
humbje të kujtesës.
Rreziqe të tjera
Tabletat ose pilulat që shiten për ekstazë
mund të përmbajnë edhe lëndë të tjera që
mund të jenë të rrezikshme dhe që mund të
jenë të ndryshme për sa i takon fuqisë dhe
pasojave të tyre.
 Heroina
Heroina është një drogë që shkakton varësi
dhe që ka veti kundra dhimbjes dhe e cila
prodhohet përmes përpunimit të morfinës,
një lëndë natyrore e cila nxirret nga bima e
opiumit. Heroina e pastër është një pluhur
i bardhë. Heroina e rrugës është zakonisht
e bardhë në ngjyrë kafe sepse përzihet me
lëndë të papastra, çka do të thotë që çdo
dozë ndryshon nga tjetra.
Si merret?
Zakonisht injektohet por mund edhe të
thithet me hundë ose të tymoset.
Çfarë ndikimi ka te përdoruesi?
Heroina mund t’u heqë përdoruesve
tensionin, ankthin dhe depresionin.
Përdoruesi ndjehet i shkëputur nga lodhja
ose dhimbja emocionale ose fizike. Në
doza të mëdha, përdoruesi mund të provojë
gjendje euforie.
Cilat janë rreziqet që lidhen me
përdorimin e heroinës?
Pasojat afatshkurtra përfshijnë zvogëlimin
e bebes së syrit, të përzier, të vjella,
përgjumje, paaftësi për t’u përqendruar
dhe apati.
Heroina shkakton varësi të madhe fizike
dhe psikologjike te përdoruesi. Përdoruesit
rrezikojnë të zhvillojnë edhe një shkallë
tolerance ndaj kësaj droge, çka do të thotë
se me kalimin e kohës u duhet të marrin
doza gjithnjë e më të mëdha për të provuar
efektin që dëshirojnë.
Përdorimi afatgjatë i heroinës ka një
shumëllojshmëri pasojash të rënda për
shëndetin. Mes të tjerash, mund të shkaktojë
rënie të shpejtë në peshë, kequshqyerje
dhe kapsllëk. Heroina mund të shkaktojë
edhe çrregullim të ciklit mujor te femrat,
përgjumje dhe apati kronike.
Lënia e menjëhershme e heroinës shkakton
simptomat e tërheqjes nga ky ves, të cilat
mund të jenë të rënda dhe përfshijnë ngërç,
diarre, dridhje, panik, sekrecione të hundës,
të ngjethura dhe djersitje.
Rreziqe të tjera
Përdoruesit rrezikojnë të marrin mbidozë të
heroinës e cila mund të shkaktojë gjendje
kome dhe vdekje për shkak të bllokimit të
aparatit të frymëmarrjes.
Metamfetamina
Metamfetamina bën pjesë në atë grup
drogash që quhen stimulues të llojit të
amfetaminës (ATS). Është drogë sintetike e
cila zakonisht prodhohet në laboratorë të
paligjshëm.
Metamfetamina është në formën e pluhurit,
të tabletave ose kristaleve që ngjajnë me
copëza qelqi të thyer.
Si merret?
Mund të gëlltitet, të thithet me hundë, të
tymoset ose të injektohet.
Çfarë ndikimi ka te përdoruesi?
Metamfetamina stimulon një ndjesi
mirëqenieje fizike dhe mendore, si edhe
një valë euforie dhe gjendje të gëzueshme
shpirtërore. Përdoruesi provon një rritje
të përkohshme të energjisë, e cila e bën
përdoruesin të mendojë se mund t’i kryejë
më mira aktet fizike ose intelektuale.
Përdoruesi ndjen edhe një shtyrje në kohë
të urisë dhe të lodhjes.
Cilat janë rreziqet që lidhen me
përdorimin e metamfetaminës?
Në periudhën afatshkurtër, përdoruesit
humbasin oreksin dhe fillojnë të marrin
frymë më shpejt. Mund t’u shpeshtohen
rrahjet e zemrës dhe mund t’u rritet tensioni
i gjakut si edhe mund t’u rritet temperatura
e trupit dhe të djersijnë. Në doza të mëdha,
përdoruesit mund të ndjehen të paqetë dhe
të acaruar dhe mund të provojnë goditje
paniku.
Doza të tepërta të metamfetaminës mund
të shkaktojnë edhe konvulsione dhe vdekje
për shkak të mosfunksionimit të aparatit
të frymëmarrjes, hemorragji cerebrale ose
mosfunksionim të zemrës.
Përdorimi afatgjatë i metamfetamnës mund
të shkaktojnë kequshqyerje, rënie në peshë
dhe zhvillim të varësisë psikologjike.
Kur ndërpritet përdorimi i metamfetaminës,
përdoruesi fle për një kohë të gjatë dhe
pastaj zakonisht bie në depresion.
Rreziqe të tjera
Ndonjëherë, metamfetamina bëhet shkak
për sjellje agresive, të dhunshme dhe shumë
të pazakontë te përdoruesit.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...